Organizatori: Primaria Orasului Navodari

Participanti: Selectionatele scolilor George Enescu,Tudor Arghezi,Grigore Moisil din orasul Navodari

Punctajul jocurilor:

1.    Joc castigat= 4 puncte

2.    Joc terminat la egalitate=1 punct

3.    Joc pierdut= 0 puncte

In caz de egalitate la puncte intre  echipe, vor intra in vigoare urmatoarele criterii de departajare:

1.    Rezultatul direct

2.    Golaverajul general

3.    Numarul mai mare de goluri marcate

4.    Numarul mai mic de goluri primite

5.    Tragere la sorti

Durata jocurilor

Fiecare partida va avea 2 reprize de 15 minute.

Pauza dintre reprize va fi de cel mult  5 minute.

Pe durata pauzei echipele nu vor parasi suprafata de joc.

Numarul de jucatori si rezerve

Numarul jucatorilor: 7 +1

Fiecare echipa va dispune in fiecare joc de  jucatorii inscrisi la turneu, maxim 12.

Schimbarile vor fi nelimitate,tip handbal.

Un jucator poate juca doar la o singura echipa

Echipamentul

Toate echipele vor purta tricouri prevazute cu numar pe spate, de aceeiasi culoare si aceste numere vor trebui sa coincida cu cele trecute in foaia de joc. Numerele nu se vor schimba pe toata durata turneului.

Terenul de joc

suprafata iarba

dimensiuni: 60x40m

porti: 5x2m

obligativitate utilizare incaltaminte corespunzatoare  suprafetei de joc adidasi sau tenesi

aparatori

Punctualitate

Echipele trebuie sa fie pregatite de joc cu 15 minute inaintea startului partidei.In cazul in care la ora stabilita de incepere a jocului oricare din echipe nu este prezenta pe teren,aceasta va dispune de o perioada de 15 minute pentru a se alinia la startul partidei in caz contrar urmand sa piarda acel joc cu scorul de 0-3.

Sanctiuni disciplinare

Cartonase:

Cartonas rosu=  5 minute eliminare

La 2 cartonase galbene=5 minute eliminare

Arbitrii

Toate partidele competitiei vor fi arbitrate de arbitrii ce apartin de Asociatia Judeteana de Fotbal Constanta. Arbitrul va reprezenta autoritatea maxima pe terenul de joc si va avea puteri depline pentru a suspenda sau anula vreun joc in cazul in care se impune acest lucru.

Contestatii

Orice contestatie sau reclamatie vor trebui sa fie prezentate in scris fie la Comitetul de organizare , fie la oficialul terenului, intr-un interval de timp de 15  minute de la finalizarea jocului contestat. Organizatorii nu accepta reclamatii sau contestatii scrise ce fac referire la deciziile arbitrale.

Mingi de joc

Toate jocurile competitiei se vor desfasura cu balon de joc de marimea 5. Organizatorii nu vor lasa echipelor mingi pentru incalzire, astfel fiecare echipa va trebui sa foloseasca propriile mingi pentru exercitiile de incalzire.

Asigurari

Organizatorii nu se vor face responsabili de eventualele leziuni sau boli aparute in timpul turneului, la fel cum organizatorii nu se vor face responsabili de eventualele lucruri pierdute sau furate.

Antrenorii tuturor echipelor sunt obligati sa vina cu sportivi care au efectuat viza medicala.

Reguli speciale

Repunerea mingii in joc de la linia de poarta se face cu mainile.

Repunerea mingii de la margine se face cu piciorul

Distanta fata de executarea loviturilor va fi de minim 7 metri

In caz de litigii privind aplicarea regulamentului Comitetul de organizare isi rezerva drepturile de a lua deciziile adecvate si definitive.

In cazul in care anumite meciuri nu se pot disputa datorita conditiilor meteo nefavorabile, acestea vor fi reprogramate sau chiar anulate.

Comitetul de organizare  declina toate responsabilitatile in cazul accidentelor din meciurile desfasurate pe parcursul turneului, asigurand doar asistenta medicala de prim ajutor. Fiecare echipa va trebui sa asigure securitatea si sanatatea jucatorilor si insotitorilor in afara turneului, avand sprijin din partea organizatorilor