Mai multe burse pentru elevii năvodăreni

2019

Calitatea învăţământului năvodărean este un domeniu de interes permanent pentru primarul Florin Chelaru.
Acesta a iniţiat, la fel cum a făcut-o şi anul trecut din funcţia de viceprimar, un proiect de Hotărâre de Consiliu Local care priveşte bursele acordate elevilor din unităţile de învăţământ preuniversitar din oraşul Năvodari.
În 2017 s-a reuşit suplimentarea numărului de burse pentru mai mult de 100 de elevi faţă de anul 2016, suma totală a acestora ajungând la 665, dar şi creşterea valorii fiecărui tip de bursă la niveluri mai mult decât dublul  sau chiar triplul celor anterioare.
Proiectul de hotărâre prevede că se vor acorda trei categorii de burse: 604 de merit şi studiu, a câte 40 de lei pe lună, 59 de burse de ajutor social de 35 de lei pe lună şi 2 burse de performanţă în valoare de 100 de lei pe lună şi se vor atribui fiecărei unităţi de învăţământ din Năvodari în funcţie de numărul elevilor înmatriculaţi.
Proiectul iniţiat de primar a fost votat în unanimitate de consilierii locali în şedinţa din 28 aprilie 2017.