Anunț înscriere persoane vârstnice

Centrul de Zi pentru Persoane în Vârstă Năvodari demarează procedura de înscriere a persoanelor vârstnice pentru următoarele servicii sociale:

• Activități socio-ocupaționale (activități meșteșugărești/lucru manual, activități creative, activități educaționale intergenerații)

Activități de petrecere a timpului liber (activități recreative, activități în comunitate, activități de socializare)

• Activități de recuperare sub forma de terapii de relaxare (terapie prin artă, terapie prin muzică)
  • Activități de educație sanitară pe domenii de interes specifice vârstei a III-a (informări, demonstrații pe teme medicale: afecțiuni cardiovasculare, diabet zaharat, osteoporoză, etc.)

Criteriile de eligibilitate ale beneficiarilor sunt următoarele:

• Persoane în vârstă, persoane cu dizabilități, pensionari
  • Au împlinit vârsta minimă de 60 de ani
  • Au domiciliul/reședința sau locuiesc în fapt în orașul Năvodari
  • Nu se află în evidență cu boli infecto-contagioase
  • Nu suferă de boli psihice care pun în pericol integritatea fizică a celorlați beneficiari (inclusiv, persoanele varstnice aflate în stare de ebreitate sau care manifesta un comportament violent (fizic, verbal, alte forme de gresiune)
  • Nu sunt încadrate în grade de dependență: IA,IB, IC, II A, IIB.

Activităţile puse la dispoziţia beneficiarilor sunt variate, punând în valoare  nevoia de apartenența la grup, fructificarea experienței personale de viață și promovarea imaginii unei îmbătrâniri active.

Pentru mai multe informații și înscriere, vă așteptăm la sediul Centrului de Zi, Str. Sănătății, nr. 3 (lângă Taxe si Impozite), nr. telefon: 0241/760.822, interior 33,

Persoana de contact:  asistent social Carmen Constantinescu.

PRIMAR,

CHELARU FLORIN