Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Năvodari, de 18 ani Eco Școală

Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Năvodari a primit, luni, 3 iunie, vizita de reevaluare a experților Centrului Carpato-Danubian de Geoecologie de la București, în cadrul Programului Internațional ECO-ȘCOALA.

De 18 ani deținătoare a „Steagului Verde”, unitatea de învățământ din orașul Năvodari a obținut – în prezența elevilor, cadrelor didactice implicate și dedicate și a autorităților locale și județene – calificativul „EXCEPȚIONAL” din partea experților.

Primarul Florin Chelaru a propus elevilor continuarea parteneriatului activ, pe bază de voluntariat, pentru a extinde conceptul de ECO-ȘCOALA la nivelul orașului prin plantarea de copaci și flori, amenajarea de spații verzi și prin acțiuni comune de conștientizare a importanței colectării selective a deșeurilor.