Spune DA vaccinării: un pas mic pentru tine , o protecție importantă pentru copilul tău!

Ministerul Sănătății, cu sprijinul Institutului Național de Sănătate Publică și al Direcțiilor de Sănătate Publică, se alătură Săptămânii Europene a Vaccinării, în perioada 21 – 27 aprilie 2024, dedicând întreaga lună aprilie desfășurării campaniei ”Luna Națională de Informare despre VACCINARE”, prilej de a crește gradul de conștientizare cu privire la importanța vaccinării în prevenirea bolilor.

Campania vine în contextul creșterii alarmante , din ultimele luni, a numărului de cazuri și de decese prin rujeolă.  În perioada ianuarie-decembrie 2023, au fost raportate 58.114 de cazuri de rujeolă de către 41 dintre cele 53 de State Membre ale regiunii (cu peste 60 de ori mai multe comparativ cu anul 2022). 10 țări, printre care și România au raportat 98% din numărul total de cazuri (57.111).

În România, în perioada 01.01.2023-05.03.2024, au fost notificate 7.243 de cazuri confirmate cu rujeolă, din care 8 decese. Cazurile confirmate cu rujeolă au fost raportate în 40 de județe și în Municipiul București. Cea mai mare incidență este raportată în județele Brașov, Mureș, Covasna și Giurgiu.

Rujeola este una dintre cele mai contagioase boli cu transmitere virală. Erupția cutanată reprezintă cel mai vizibil simptom, în timp ce complicațiile pot include orbire, encefalită, diaree severă și deshidratare asociată, infecții ale urechii și pneumonie.

Vaccinarea antirujeolică (cu vaccin combinat Rujeolă-Oreion-Rubeolă – ROR), este inclusă în Programul Național de Vaccinare, și se poate efectua GRATUIT la medicul de familie.

În perioada 06.12.2023-03.03.2024, conform datelor extrase din Registrul Electronic Național de Vaccinări, au fost vaccinați împotriva rujeolei 89.478 de copii, dintre care 14.494 în cadrul campaniei suplimentare de vaccinare antirujeolică inițiată în context epidemic (adresată copiilor cu vârste între 9 și 11 luni).

Urmează Calendarul Național de Vaccinare, fiecare doză contează!