Primarul Florin Chelaru: Lucrăm la introducerea transportului public de persoane pe raza orașului Năvodari

Lucrăm la introducerea transportului public de persoane pe raza orașului Năvodari! Transportul se va face cu autobuze/microbuze urbane (platformă joasă), cu o lungime minimă de 8 metri și o capacitate minimă de 50 persoane! Din calculele făcute la acest moment, prețul biletului va fi cuprins între 2,5 – 3 lei! De asemenea, luăm în calcul posibilitatea de a acorda reduceri sau gratuități pentru transportul elevilor, pensionarilor sau altor categorii sociale vulnerabile!”, a anunțat primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru.

Documentația a fost finalizată și potrivit Studiului de Transport au rezultat 4 propuneri de trasee:

T1 = Lidl – Pescărușului (traseu în circuit):

Lidl (capăt linie) – str. Constanței – str. Nuferilor – str. Corbului – str. Recoltei – str. Liniștei – str. Eternității – str. Liniștei – str. Plopilor – str. Constanței – str. Gării – str. Pescărușului – str. Albinelor – str. Rândunelelor – bd. Năvodari – str. Mării – str. Sănătății – str. Culturii – str. Albinelor – str. Constanței – Lidl

T2 = Liceul Tehnologic Lazăr Edeleanu – Hotel Opera (Mamaia-Sat)

Dus: Liceul Tehnologic Lazăr Edeleanu (capăt linie) – str. Sănătății – str. Mării – bd. Năvodari – Pod Midia Năvodari – bd. Mamaia Nord – Hotel Opera (capăt linie).

Întors: Hotel Opera (capăt linie) – bd. Mamaia Nord – Pod Midia Năvodari – bd. Năvodari – str. Constanței – str. Albinelor – str. Culturii – str. Sănătății – Liceul Tehnologic Lazăr Edeleanu (capăt linie)

T3 = Peninsula – Lidl

Dus: Peninsula (capăt linie) – str. Principală – str. fără nume – DJ226 – bd. Năvodari – str. Rândunelelor – str. Albinelor – str. Culturii – str. Sănătății – str. Mării – str. Midiei – str. Constanței – Lidl (capăt linie provizoriu).

Întors: Lidl (capăt linie provizoriu) – str. Constanței – str. Albinelor – str. Rândunelelor – bd. Năvodari – DJ226 – str. fără nume – str. Principală – Peninsula (capăt linie).

T4estival = Lidl – Hanul Piraților (Mamaia-Sat)

Dus: Lidl (capăt linie) – str. Constanței – str. Albinelor – str. Rândunelelor – bd. Năvodari – Pod Midia Năvodari – bd. Mamaia Nord – Hanul Piraților (capăt linie).

Întors: Hanul Piraților (capăt linie) – bd. Mamaia Nord – str. Hanului – str. Promenada – str. B5 – bd. Mamaia Nord – Pod Midia Năvodari – bd. Năvodari – str. Constanței – Lidl (capăt linie).

Potrivit procedurii, mijloacele de transport ar trebui să ajungă pe trasee din primăvara anului viitor.