Proiecte de 3 milioane euro pentru Năvodari, prin PNRR. Primarul Florin Chelaru: Vom reabilita termic 4 clădiri publice

Primarul Florin Chelaru a anunțat cinci noi proiecte deosebit de importante pentru orașul Năvodari. Aceste noi proiecte, în valoare de 3 milioane de euro, vor aduce Năvodariul cu un pas mai aproape de orașul modern, curat și civilizat pe care ni-l dorim cu toții, a transmis Florin Chelaru:

”Astăzi am încărcat în sistemul PNRR cinci proiecte deosebit de importante pentru orașul Năvodari, în valoare de 3 milioane de euro, suma maximă ce poată fi accesată de un oraș.//Vom reabilita termic 4 clădiri publice: Grădinița Nr.3, Creșa nr.20, Cămin nou liceu și Primăria Năvodari, finanțarea în valoare de aproximativ 2,5 milioane euro fiind asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență.//De asemenea, am depus și un proiect pentru asigurarea infrastructurii inteligente a orașului. Acesta constă în implementarea unui sistem de supraveghere video inteligent, inclusiv cu recunoaștere facială și detectare în trafic a mașinilor, alerte automate pentru agresiuni sau evenimente antisociale în spațiul public, precum și achiziția de mobilier urban inteligent.
Aceste proiecte vor aduce Năvodariul cu un pas mai aproape de orașul modern, curat și civilizat pe care ni-l dorim cu toții/, a transmis primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru, pe pagina sa de Facebook.