Drumul ce va lega orașul Năvodari de autostrada A4 prinde contur

lucrari drum navodari

lucrari drum navodariSe lucrează continuu la drumul care va lega orașul Năvodari de autostrada A4 prin comuna Lumina și localitatea Ovidiu. Pe lângă importanța deosebită a conectării orașului la rețeaua națională de autostrăzi și drumuri europene, noua șosea va avea și un impact de interes național. Turiștii care vor dori să ajungă în stațiunea Mamaia vor avea o nouă alternativă. Lucrările sunt realizate prin extinderea drumului județean 226 și construirea unui tronson nou spre Ovidiu.

Drumul care are aproximativ 10 km lungime va dispune de patru benzi, câte două pe fiecare sens de mers, pistă pentru biciclişti şi trotuare. Lucrările continuă și la podul rutier din dreptul intersecției bulevardului Năvodari și strada Mării.

Podul rutier va dispune și de un pasaj pietonal care va face legătura cu Piața de pește. Proiectul demarat de primarul Nicolae Matei are o valoare de aproximativ 600 de miliarde de lei, bani obținuți din fonduri europene nerambursabile.

VEZI VIDEO