Primarul Florin Chelaru: „Deschidem curtea școlilor pentru copii”

Copiii au nevoie de spații unde să facă mișcare și sport în timpul lor liber, iar curtea școlilor, unde sunt amenajate terenuri de fotbal sau baschet, se pliază foarte bine peste această necesitate.
În urmă cu câteva zile a fost legiferat cadrul legal, Camera Deputaților, în calitate de cameră decizională, a adoptat legea prin care se permite accesul copiilor în bazele sportive ale unităţilor şi instituţiilor în afara orarului şcolar.
„Așteptăm să vedem normele de aplicare ale acestei legi, apoi voi avea discuții cu directorii unităților de învățământ din Năvodari pentru a permite accesul copiilor în curtea școlilor în afara orelor, în weekenduri sau în vacanțe.
Ceea ce ne interesează cel mai mult este ca utilizatorii acestor terenuri să fie în siguranță, iar bunurile școlilor să nu fie vandalizate sau distruse. Aici va fi una dintre marile provocări…” a declarat primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru.