Groapa de deseuri de la Navodari, atentat la siguranta nationala, revine in actualitate, dupa ce in anul 2010, semnaland pericolul de contaminare, Primaria Navodari refuza sa emita autorizatia de constructie a „depozitului” de deseuri din localitate care urma sa se transforme in munti de bani pentru un om de afaceri italian. Dupa ce Marway Fertilchim a pierdut toate procesele intentate in instantele din Romania s-a adresat CEDO. Viceprimarul orasului Navodari, Florin Chelaru este invitat la postul Litoral TV, emisiunea „Radiografia zilei” de la ora 20:00, in care va face precizari referitoare la o hotarare CEDO prin care administratia publica ar fi obligata sa elibereze autorizatia necesara infiintarii unui centru de deseuri de catre Marway Fertilchim.