Un material informativ DSVSA Constanța: ”Protejați-vă păsările de gripa aviară!”

1982

Având în vedere situația epidemiologică și dinamica Gripei Aviare Înalt Patogene atât la nivelul Uniunii Europene și confirmarea în județele Călărași și Tulcea a unor cazuri de Gripă aviară Înalt Patogene H5N1 a lebede, prezentăm materialele informative transmise de Instituția Prefectului – Județul Constanța, la solicitarea Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Constanța (DSVSA Constanța), pentru a veni în sprijinul persoanelor care dețin păsări în gospodărie.

Cum să ne ferim de gripa aviară?

Orice pasăre foarte bolnavă sau care a murit subit trebuie să fie evaluată de medicul veterinar, transmite DSVSA Constanța. De asemenea, este recomandată achiziționarea de carne de pasăre și ouă numai din magazine și locuri autorizate și supravegheate sanitar veterinar.

Mai multe informații, sunt disponibile în materialele informative de mai jos: