Ziua Internațională a Poeziei Casa de Cultură Pontus Euxinus 2017

Casa de cultură din Năvodari a organizat ziua internațională a poeziei în data de 21 martie 2017

21 martie este declarată de UNESCO, începând din anul 1999, drept o recunoaștere a faptului că oamenii de literatură și de cultură, poeți și scriitori din întreaga lume și-au adus contribuția remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualitate universală. De asemenea Ziua internațională a Poeziei urmărește să susțină creația poetică, stabilirea unui dialog între poezie și alte genuri ale creației, editarea și promovarea poeziei ca artă deschisă oamenilor. Poezia ne este alături încă din primele zile de viață de la cântecul de leagăn și ne conduce prin toate momentele fericirii sau pline de durere ale vieții, ne umple lacrimile de consistență și ne luminează clipele fericite.

Poezia se naște și se hrănește din experiența și trăirile poetului, iar așezarea ei pe hârtie, se combină cu experiența culturală, se filtrează cu iscusința scriitoricească. Poemele privind viața de fiecare dată când iși găsesc ecoul, corespondența și consistența în sufletul unui cititor. Acolo prind ele rădăcini și se încrustează în existența spirituală a celor ce le citesc. Lectura de poezie este o adevarată experiența existențială, iar atunci când ți se potrivește, între poem și cititor se încheagă o adevarată simbioză sufletească.

Așa și astăzi s-a confirmat ca sciitorii noștri dobrogeni sunt oameni de ispravă, iar în  operele lor au vorbit despre Dunăre și mare, suferință și bucurie.

Și la Casa de Cultură Pontus Euxinus Năvodari acest eveniment a fost sărbătorit cu mare fast cu scriitorii dobrogeni de mare valoare care ne-au făcut onoarea să fie alături de noi.

Scriitorii dobrogeni au fost:

Ovidiu Dunăreanu – scriitor, membru USR

Silvia Bitere – poet membru USR

Iulia Pană – poet, membru USR

Ana Ruse – scriitor membru USR

Daniela Varvara – poet, membru Qpoem

Mihaela Meravei – poet, membru Qpoem

Ottillia Ardeleanu – poet, membru Qpoem

Fiind Ziua Internațională a Poeziei profesori și elevi ai școlilor năvodarene au ținut să recite câte o poezie într-o altă limbă. Aceștia sunt:

Profesor la Școala Generală  George Enescu ,Adriana Patrasu a recitat poezii în limba franceză.

Profesor la Liceul Lazăr Edeleanu Asiel Alina a recitat poezii în limba turcă.

Profesor la Liceul Lazăr Edeleanu Suta Dumitru a recitat poezii în limba rusă.

Eleva Bîrsan Paula a recitat poezii în limba spaniolă.

Scriitorul Ovidiu Dunareanu, sociolog si om de televiziune (televiziunea Litoral TV) Enache Tușa au fost moderatorii acestui eveniment.

Pe această cale directoarea Casei de Cultură, doamna Dora Radu mulțumeste tuturor celor prezenți.

Scriitoarea Silvia Bitere a recitat poezia:

DIMENSIUNEA SUFLETULUI

Un poet adevărat nu mimează

Decât pe dimensiunea sufletului său

Nu are rude de nici un grad

Uneori este pervers și adesea absent cu cei din jur

Dacă pojghița dintre realitate și destin se frânge

Poetul este supus greșelii

Nu se va mai auzi de el niciodată

De aceea trebuie să greșească

Doar în dimensiunea sufletului său.

Scriitoarea Mihaela Merevei a recitat poezia:

POVESTEA UNEI POEZII

Plecarea ta m-a făcut să mă simt ca o barcă

Cu o singură vâslă;

Prea multă culoare strigai, dezertez.

Mă învârteam în cerc hipnotizată,

Incapabila să mai știu care mi-e steaua nordului

Sau sudul,

Până și peștii, responsabili cu împlinirea dorințelor,

Săreau de mila mea în barcă.

Întunericul s-a așternut pe umerii poeziei ca o pâclă,

Penelul țipă asfixiat,

Simțeam cum îmi moare inspirația, cum muza

Se transformă din iubire în păcat.

M-am rătăcit in mine căutând anevoie un semn,

Doar un motiv să supraviețuiesc,

Am scotocit fir cu fir

Cerul din sumbrul meu destin,

Înaintam ca un “emo” bântuind prin sufletul pământului.

Azi m-am ascuns într-un glob de sticla –

Dintr-acelea care stau pe șemineu de sărbători,

Vin copiii și mă ridică

Ca îngerii