Tichete sociale pe suport electronic pentru nou-născuți, în valoare de 2.000 de lei. Înscrierile mamelor din orașul Năvodari se fac până miercuri, 10 august!

Mamele din orașul Năvodari aflate în situații de vulnerabilitate, ai căror copii au vârsta de cel mult 3 luni, sunt invitate să contacteze echipa Direcției Asistență Socială Năvodari până cel târziu miercuri, 10 august, ora 16.00, pentru a se înscrie pe listele cu destinatarii finali ai tichetelor sociale pe suport electronic pentru achiziționarea produselor de îngrijire pentru nou-născuți.

Înscrierile se fac la numărul de telefon 0756.055.582 (persoană de contact: doamna Diana Alexandru, inspector de specialitate) sau pe adresa de e-mail asistentasociala@primaria-navodari.ro.

Valoarea nominală a unui tichet social pe suport electronic pentru nou-născuţi este de 2.000 de lei.

Tichetele sociale pe suport electronic vor fi acordate mamelor, o singură dată, în primele 3 luni de la nașterea copiilor!

CATEGORII DE BENEFICIARI

7 categorii de persoane sunt eligibile pentru acordarea sprijinului materiale pe bază de tichete sociale pe suport electronic pentru nou-născuți, prin intermediul Programului Operațional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014-2020, conform prevederilor OUG 113/2022:

1. categoria mamelor titular de venit minim garantat (VMG);
  2. categoria mamelor titular de alocație pentru susținerea familiei (ASF);
  3. categoria mamelor cu dizabilități;
  4. categoria mamelor aflate temporar în situații critice de viață, respectiv victime ale calamităţilor, ale violenţei domestice, persoane dependente şi/sau care se află în situaţii deosebite de vulnerabilitate, stabilite prin ancheta socială;
  5. categoria mamelor care nu dețin acte de identitate;
  6. categoria mamelor minore;
  7. categoria mamelor cetățeni străini sau apatrizi, proveniți din zona conflictului armat din Ucraina.

ATENȚIE!

• Listele cu destinatarii finali se întocmesc până miercuri, 10 august, ora 16.00, urmând a fi transmise în 11 august Instituției Prefectului Județul Constanța.
  • La data depunerii cererii şi luării în evidenţă, pentru a fi eligibil, copilul nu trebuie să depăşească vârsta de 3 luni
  • Mamele care se regăsesc în mai multe categorii de eligibilitate vor fi incluse pe o singură listă, la categoria corespunzătoare celui mai recent document justificativ.
  • Tichetele pot fi folosite exclusiv pentru achiziționarea de produse specifice trusoului pentru nou-născut, necesare îngrijirii nou-născutului, respectiv: scutece, produse pentru toaleta nou-născutului, articole de vestimentaţie pentru nou-născut, articole sanitare şi medicale pentru mamă şi pentru nou-născut.