Tichete sociale pe suport electronic pentru nou-născuți, în valoare de 2.000 de lei

Mamele din orașul Năvodari aflate în situații de vulnerabilitate, ai căror copii au vârsta de cel mult 3 luni, sunt invitate să contacteze echipa Direcției Asistență Socială Năvodari, pentru a se înscrie pe listele cu destinatarii finali ai tichetelor sociale pe suport electronic pentru achiziționarea produselor de îngrijire pentru nou-născuți.

Tichetele sociale pe suport electronic sunt acordate, o singură dată, mamelor care nasc începând cu data intrării în vigoare a OUG 34/2024, în primele 3 luni ale nou-născuților.

Valoarea nominală a unui tichet social pe suport electronic pentru nou-născuţi este de 2.000 de lei.

Înscrierile se fac la sediul Direcției de Asistență Socială (Strada Sănătății, numărul 2) sau la numărul de telefon 0756.055.582.

CATEGORII DE BENEFICIARI

6 categorii de persoane sunt eligibile pentru acordarea sprijinului material pe bază de tichete sociale pe suport electronic pentru nou-născuți, acordate în baza prevederilor OUG 34/2024:

1. mamele cărora le este stabilit, prin dispoziția scrisă de primar, dreptul la oricare din componentele venitului minim de incluziune, în baza Legii 196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările și completările ulterioare;
  2. mamele cu dizabilități;
  3. mamele aflate temporar în situații critice de viață, respectiv victime ale calamităţilor, ale violenţei domestice, persoane care se află în situaţii deosebite de vulnerabilitate sau aflate în alte situații de risc, stabilite prin ancheta socială;
  4. mamele care nu dețin acte de identitate;
  5. mamele minore;
  6. mamele, cetățeni străini sau apatrizi proveniți din zone de conflict armat.

ATENȚIE!

• La data depunerii cererii şi luării în evidenţă, pentru a fi eligibil, copilul trebuie să fie născut începând cu data intrării în vigoare a OUG 34/11.04.2024 și nu trebuie să depăşească vârsta de 3 luni.
  • Pentru mamele care se regăsesc la categoriile 3-6, acordarea dreptului se va face numai după efectuarea anchetei sociale.
  • Tichetele pot fi folosite exclusiv pentru achiziționarea de produse specifice trusoului pentru nou-născut, necesare îngrijirii nou-născutului, respectiv: scutece, produse pentru toaleta nou-născutului, articole de vestimentaţie pentru nou-născut, articole sanitare şi medicale pentru mamă şi pentru nou-născut.