Societatea civilă ia atitudine la Năvodari

mobilizare groapa

mobilizare groapaAutorităţile locale din Năvodari au făcut deja demersurile legale pentru a ataca decizia dată de CEDO privind construirea unui depozit de deşeuri industriale la Năvodari.

Primarul oraşului Năvodari este hotărât să meargă până în pânzele albe pentru a opri construirea depozitului de deşeuri într-un oraş care a devenit între timp staţiune balneoclimaterică. De-a lungul timpului, Nicolae Matei a trebuit să facă faţă multiplelor presiuni la care a fost supus pentru a semna autorizaţia de construcţie.

Societatea civilă din Năvodari este alături de primar şi va lua parte la ample mişcări de protest.

Cu toate acestea, primarul Matei îndeamnă la calm, existând încă modalităţi de atac.

În opinia edilului Nicolae Matei, nicio instanţă nu poate trece peste voinţa cetăţenilor exprimată la referendum. 98 % dintre locuitorii din Năvodari şi-au exprimat voinţa împotriva construirii unui depozit de deşeuri toxice.

VEZI VIDEO