Problema depozitului de deșeuri de la Năvodari a ajuns și la București

aor groapa

aor groapaDecizia CEDO care privește groapa de gunoi industrial de la Năvodari a ajuns pe masa Grațielei Gavrilescu, ministrul Mediului Apelor și Pădurilor. Consilierii locali s-au deplasat în capitală acolo unde au pus pe tapet toată problematica .

Mai mult decât atât, fostul primar Tudorel Calapod dar și Roberto Vincentelli, cel care controlează firma italiană care urma să construiască depozitul de deșeuri au primit condamnări definitive în această cauză. Decizia CEDO se bazează astfel pe o serie de documente care nu mai au nicio legătură cu realitatea.

Din punct de vedere, legal Primăria Năvodari are la dispoziţie trei luni până când va fi obligată să emită autorizaţia de construire a depozitului de deşeuri. Reprezentanţii administraţiei locale, în frunte cu primarul Nicolae Matei, vor refuza semnarea documentului indiferent de consecinţe.

VEZI VIDEO