Primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru: ”Aducem 12 milioane euro pentru educație. Construim o școală în Mamaia Nord”

Mamaia Sat și Mamaia Nord s-au dezvoltat demografic foarte mult în ultimii ani, iar tinerele familii mi-au semnalat necesitatea unei școli în această zonă. Astăzi le pot spune că vom construi o nouă școală pentru copiii din Mamaia Nord-Mamaia Sat (strada D25). Va fi prima ȘCOALĂ VERDE din oraș, construită de la zero cu cele mai moderne și prietenoase materiale cu mediu. În cadrul aceluiași proiect vom extinde Școala Gimnazială ”George Enescu” cu un nou corp și vom moderniza spațiile existente. De asemenea, vom realiza investiții de modernizare și reabilitare energetică a Școlii Gimnazială ”Grigore Moisil”, iar la Liceul Tehnologic ”Lazăr Edeleanu” vom moderniza atelierele tehnologice și vom amenaja terenuri de sport multifuncționale. Proiectul a fost depus prin PNRR și are o valoare totală a investiției de aproape 12 milioane euro”, a anunțat astăzi primarul Florin Chelaru.

Investiția va consta în:

• Lucrări de construcție a unei noi clădiri în zona Mamaia Nord, Bulevardul Mamaia Nord –str. D 25
  • Lucrări de construcție a unei săli de sport;
  • Lucrări de construcție a unui corp de clădire, care să asigure legătura între clădirea nouă construită – școala verde și sala de sport;
  • Lucrări de amenajare a unui teren de sport exterior;
  • Lucrări de amenajare a spațiului exterior unității de învățământ;
  • Dotarea infrastructurii educaționale cu echipamente și materiale necesare desfășurării unui act educațional de calitate

Acest proiect este complementar unui alt proiect în valoare de 7,9 milioane lei privind dotarea unităților de învățământ din Năvodari, precum și proiectului privind construirea noii Școli nr.3.

Vezi și ”O nouă investiție cu fonduri europene. Primarul Florin Chelaru: Toate școlile și liceul vor fi echipate cu cea mai înaltă tehnologie