primaria-nav

primaria-navPrimăria oraşului Năvodari mai face un pas înainte în ceea ce priveşte interzicerea construirii depozitului de deşeuri radioactive la marginea oraşului. Marţi, 3 noiembrie, a fost admisă, de către Tribunalul Constanţa, Secţia contencios administrativ şi fiscal, cererea de revizuire înaintată de oraşul Năvodari, prin primarul Nicolae Matei, cu privire la revizuirea sentinţei în care Ecological Center câştigase la CEDO împotriva statului român dreptul de a construirea un astfel de depozit, potrivit avocatului Sorina Stoica. „Respinge excepţia tardivităţii promovării cererii, ca nefondată. Admite cererea de revizuire a sentinţei civile nr.759/12.08.2009, pronunţată de Tribunalul Constanţa în cadrul dosarului nr.3966/118/2009, promovată de revizuientul Primarul Oraşului Năvodari, în contradictoriu cu intimata SC Ecological Center SA. Schimbă în tot sentinţa civilă nr.759/12.08.2009 pronunţată de Tribunalul Constanţa în cadrul dosarului nr.3966/118/2009, în sensul respingerii acţiunii promovată de reclamanta SC Ecological Center SRL, în contradictoriu cu pârâtul Primarul Oraşului Năvodari, ca nefondată, cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, recurs ce va fi depus la Tribunalul Constanţa”, se arată în hotărâre. Reamintim că, firma mai sus menţionată obţinuse în trecut aprobarea de la primarul anterior lui Nicolae Matei, însă primarul actual al Năvodariului a atacat în instanţă decizia şi a fost acţionat în judecată de reprezantanţii Ecological Center. Aceştia din urmă nu au avut câştig de cauză în România şi au decis să meargă la CEDO, unde au primit aprobarea de a construi. Primăria Năvodari a atacat şi această decizie, pentru care a primit răspuns favorabil de la Tribunalul din Constanţa. Precizăm că, în cazul în care acest depozit de deşeuri s-ar concretiza, la marginea Năvodariului ar urma să fie depozitate deşeuri toxice precum sodă caustică, sodă calcinată, mercur, deşeuri de la industria fotografică, a vopselelor, industria petrolieră, deşeuri de la minerit, inclusiv cianură şi substanţe radioactive, şi multe altele.