Noi avertizări meteorologice de vreme rea! COD ROȘU de viscol puternic în județul Constanța

Update:🔺Codul Roșu, prelungit până la ora 16.00!

Fenomene vizate: intensificări puternice ale vântului cu rafale de peste 90…100 km/h, viscol, vizibilitate redusă spre zero
Zone vizate: județele Constanța, Tulcea, Galați și Brăila

🟡Potrivit meteorologilor, începând de astăzi, ora 18.00, intră în vigoare o avertizare cod galben de precipitații însemnate cantitativ, intensificări ale vântului și viscol în mai multe regiuni, inclusiv Dobrogea!

Vântul va atinge la rafală în general de 60…75 km/h. Vor fi ploi, dar treptat începând din noaptea de sâmbătă spre duminică (25/26 noiembrie) acestea se vor transforma în lapoviță și ninsoare.

🟠❄ Astfel că duminică, între orele 02.00-16.00, întreg județul Constanța se va afla sub avertizare cod portocaliu de viscol! Va ninge și va fi viscol, iar vântul va avea intensificări susținute cu rafale de 75…85 km/h.
❗Întrucât vizibilitatea va scădea sub 50m, vă rugăm să evitați orice deplasare care nu este urgentă❗
Foto: ANM