La Năvodari, prioritate are somnul

liniste Navodari

liniste NavodariLa Năvodari, prioritate are somnul. Cel puțin așa s-a stabilit prin dispoziția nr. 580 emisă in 16 iulie de Primarul Nicolae Matei în care sunt interzise între miezul nopții și ora 6.00 dimineața tulburarea liniștii locuitorilor și turiștilor prin producerea de zgomote de orice aparat sau obiect, ori prin strigăte sau larmă.

Totodată prin aceeași decizie, se interzice tulburarea liniștii prin folosirea oricărui obiect, aparat sau instrument muzical la intensitate mare în localurile sau sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc cu destinația de locuință sau în imediata vecinătate a acestora.

Persoanele care nu vor respecta dispoziția Primarului Nicolae Matei vor fi sancționate contravențional.