AJUT UCRAINA. Decontarea cheltuielilor cu hrana pentru luna martie

Năvodărenii care găzduiesc cetățeni străini sau apatrizi aflați în situații deosebite, proveniți din zona conflictului armat din Ucraina, și care au solicitat decontarea cheltuielilor cu hrana, conform HG 336/11.03.2022, vor primi sumele de bani în primele trei zile lucrătoare din luna următoare, respectiv: 2, 3 și 4 mai.

Sumele vor fi încasate conform opțiunii exprimate în cerere de fiecare solicitant: fie prin virament bancar, în contul menționat în solicitare, fie în numerar – la Casieria Centrală a Direcției Economice, din Str. Sănătății, nr. 2, între orele: 08.30-11.30 și 14.00-15.30.

Decontarea cheltuielilor cu hrana se face din bugetul inspectoratelor județene pentru situații de urgență, fiind în valoare de 20 de lei/zi/persoană găzduită.

! Persoanele fizice care au solicitat și decontarea cheltuielilor cu cazarea – în valoarea de 50 de lei/zi/persoană găzduită, conform HG 494/08.04.2022, vor încasa sumele de bani la momentul viramentului din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Vom reveni cu noi informații.

În continuare, se pot depune cereri pentru decontarea cheltuielilor cu hrana și cazarea în primele trei zile lucrătoare ale lunii – respectiv, 2, 3, 4 mai. Mai multe informații găsiți aici: https://primaria-navodari.ro/sprijin-si-asistenta-umanitara-pentru-ucraineni-mecanismul-de-decontare-a-cheltuielilor-cu-hrana-si-cazarea-conform-hg-nr-494-08-04-2022/