5 Octombrie, Ziua Educației. Mesajul primarului orașului Năvodari, Florin Chelaru

”   Din suflet, doamnei învățătoare❤️

Doamna învățătoare Smaranda Agapie are 62 de ani și mai bine de jumătate din viață a petrecut-o la catedra Școlii Gimnaziale ”George Enescu” Năvodari.
De 44 de ani în activitate, astăzi formează ultima generație de copii – elevii clasei a III-a A, pregătindu-se cu emoție să se retragă din activitate. Mărturisește cu bucurie că în fiecare colț al orașului Năvodari sunt nume care îi fac cinste și că astăzi formează copiii elevilor de odinioară.
   “Am rămas tânără datorită copiilor, datorită acestei meserii”, mi-a povestit doamna învățătoare, înconjurată de elevii ei dragi.

Astăzi este Ziua Educației, o zi cum nu se putea mai potrivită pentru a vorbi despre dascăli precum doamna Agapie, despre oameni deosebiți care își dedică viața pregătirii copiilor noștri. Vă mulțumim și ne înclinăm în fața dumneavoastră!
   La mulți ani, dragi educatori, învățători și profesori!” a transmis primarul Florin Chelaru cu ocazia Zilei Educației.